Ves al contingut. | Salta a la navegació

Eines personals


Sou a: Inici / Notícies / Bons resultats dels fondistes pirinencs a la 38a Marxa Beret

Bons resultats dels fondistes pirinencs a la 38a Marxa Beret

Gairebé 900 esquiadors de totes les edats hi han participat. Sadurní Betriu i Martina Carmona, del CEFUC, han aconseguit la plata i el bronze en la prova dels 42 Km. Ors de Cesc Colell (CEFUC) i Paula Martínez (CENA), als 21 Km; i de Maria Iglesias (ANEC) i Miquel Auladell (PEC), als 10 Km.
Marxa Beret 2017 (Foto: Conselh Generau d'Aran)
05/02/2017 21:05

Gairebé 900 fondistes han participat aquest diumenge a l’estació aranesa de Baqueira Beret, en la 38a Marxa Beret, inclosa en el calendari del Circuit de Llargues Distàncies Populars de la Federació Internacional d’Esquí (ML) de la Federació internacional d’Esquí (FIS) i a la Copa Espanya del calendari de la Reial Federació Espanyola Esports d’Hivern (RFEDI).

Birgit Korvald ha estat la primera dona a finalitzar la prova de 42 quilòmetres (2h53m01s). El podi l'han completat Uxue Loizu (2h53m36s) i l 'esquiadora del CEFUC Martina Carmona (2h58m45s). En homes, Sadurní Betriu (CEFUC) ha aconseguit la segona plaça (2h17m34s), només superat per dos segons per François Soulié (2h17m32s). La tercera posició ha estat per a Carlos Lannes (2h21m07s).

Pel que fa a la cursa dels 21 quilòmetres, la categoria femenina se l'ha endut Paula Martínez (CENA), que ha completat la cursa en 1h33m57s, seguida d'Irati Izagirre (Alpino Uzturre) i Elisa Hernández (Independent). En nois, Cesc Colell (CEFUC) ha estat el primer classificat amb un crono d'1h22m32s. La segona posició l'ha ocupat el també fondista del CEFUC Gerard Palomo (1h22m40s). Gral Sellés (BELLVER), que aquest dissabte s'ha endut l'Sprint Salomon del aprova, ha acabat en tercera posició (1h26m01s).

L'aranesa Maria Iglesias (ANEC) ha estat la primera classificada dels 10 quilòmetres, amb un temps de 31 minuts i 43 segons, seguida de Martina Barrés (PEC) i Marta Moreno (PEC). En nois, s'ha imposat Miquel Auladell (PEC), que ha entrat a meta amb un crono de 30 minuts i 41 segons. La segona posició ha estat per al fondista urgellenc Jaume Pueyo (CEFUC), que ha finalitzat el recorregut només set segons després (30m48s). Martín Morales (BELLVER) ha estat tercer (31m36s).

Balanç positiu de l'organització

La Marxa Beret, la prova degana de l’esquí de fons a Espanya, l’organitza el Conselh Generau d’Aran, Baqueira Beret i l’Ajuntament de Naut Aran. La competició compta amb la col·laboració de l’Associació Volentaris d’Aran, Foment Torisme Val d’Aran, Diputació de Lleida, Pompièrs d’Aran, Aran Salut, Mossos d’Esquadra, l'INS d’Aran, a més de la Reial Federació Espanyola Esports d’Hivern (RFEDI), la Federació Catalana d’Esports d’Hivern (FCEH) i els diferents patrocinadors.

El vicesíndic d’Aran i director de la Marxa Beret, Luís Carlos Medina, ha destacat la feina de tots els col·laboradors que han fet possible la prova i, en especial, la dels Voluntaris d’Aran i l’INS d’Aran, que ha aportat alumnes dels cicles formatius per als controls tècnics del circuit i a Era Escòla. Medina ha assenyalat també el caire "festiu i familiar" de la Marxa Beret, que ha definit com “la gran festa de l’esquí de fons de la Val d’Aran”.

En aquesta 38a edició de la Marxa Beret, també hi han participat en categoria U18, Paula Martínez (CENA) i Gral Sellés (Club Bellver) i, en categoria U16, l’aranesa, Maria Iglesias (ANEC) i Maria Sellés, (Club Bellver). Tots ells del programa FutuRFEDI per al desenvolupament de la tecnificació dels esportistes més joves, juntament amb les federacions territorials i els seus clubs.

La Marxa Beret, s’ha disputat en un circuit de 10 km a la zona de Beret i Orri; un recorregut de 21 quilòmetres a la zona de Beret, Orri i Montgarri i, finalment, un trajecte de 42 quilòmetres a la zona de Beret, Orri, Montgarri i direcció Marimanha. El fondista més veterà de la Marxa Beret d’enguany ha estat Jan Thomas Hoeg, de 94 anys, que ha cobert la distancia de 10 quilòmetres.

Classificacions:

Marxa Beret 10 Km – Classificació Femenina

    IGLESIAS BARÉS, Maria FU-16 1 F 0:31:43 3:10 ANEC-CAT

    BARRES SABARTES, Martina FU-16 2 F 0:34:34 3:27 P.E.C-CAT

    MORENO RAMOS, MARTA FU-16 3 F 0:34:52 3:29 CAEI-CAT

    FERRANDO LORENZO, Ona F 1 F 0:35:39 3:34 NEC la Rabassa naturlandia

    MUR PLANA, JESSICA FU-16 4 A.D. Hospital de Benasque-ARA

 

Marxa Beret 10km – Classificació Masculina

    AULADELL VISA, Miquel MU-16 1 0:30:41 3:04 P.E.C-CAT

    PUEYO REPULLO, JAUME MU-16 2 0:30:48 3:05 CEFUC-CAT

    MORALES SANCHEZ, MARTIN MU-16 3 0:31:36 3:10 BELLV-CAT

    SUPERVIA PAGES, PABLO MU-16 4 A.D. Hospital de Benasque-ARA 0:31:43 3:10

    FORCADA LLOS, MARTI MU-16 5 P.E.C-CAT

 

Marxa Beret 21Km – Classificació Femenina

    MARTINEZ CODINA, PAULA FU-18 1 F 1:33:57 4:28 CENA-CAT

    IZAGIRRE ARSUAGA, Irati F 1 F 1:43:25 4:55 Alpino Uzturre

    HERNÁNDEZ JUÁREZ, Elisa F 2 F 1:46:23 5:04 Independiente

    AULADELL VISA, RITA F 3 F 1:49:54 5:14 PEC

    PUIGDEFABREGAS SIESO, ALBA FU-18 2 F 1:50:06 5:15 CEC-ARA

 

Marxa Beret 21Km – Classificació Masculina

    COLELL PANTEBRE, FRANCESC MU-18 1 1:22:32 3:56 CEFUC-CAT

    PALOMO VICENTE, GERARD MU-18 2 1:22:40 3:56 CEFUC-CAT

    SELLES BANCELLS, GRAL MU-18 3 1:26:01 4:06 BELLV-CAT

    RULLAN ESTARELLES, Manuel M 1 1:26:25 4:07 CENA

    VAZQUEZ, DANIEL M 2 1:26:52 4:08 Club Montaña Guardia Civil

 

Marxa Beret 42 Km – Classificació Femenina

    KORVALD , Birgit F 1 F 2:53:01 4:07

    LOIZU ASCASSO, UXUE FSNR 1 F 2:53:36 4:08 UHRTE-NAV

    CARMONA PERERA, Martina F 2 F 2:58:45 4:15 Cefuc

    MARIELLE , PIGOT F 3 F 3:00:35 4:18 CAF

    ETXEBERRIA URKIA, HENAR FSNR 2 F 3:09:40 4:31 UHRTE-NAV

 

Marxa Beret 42 Km – Classificació Masculina

    SOULIE BRUNEL, FRANSOIS M 1 2:17:32 3:16 C.S VILLARD DE ZAUS

    BETRIU BOIX, SADURNI MSNR 1 2:17:34 3:17 CEFUC-CAT

    LANNES FERNANDEZ, CARLOS MSNR 2 2:21:07 3:22 CMGC-ARA

    BOUZAS REY, PABLO MSNR 3 2:21:08 3:22 CMGC-ARA

    MARTINEZ IBERO, DANIEL MSNR 4 IRRINTZI SKI-NAV