Ves al contingut. | Salta a la navegació

Eines personals


Sou a: Inici / Notícies / Triple podi local a l'estrena dels Mundials 2019 d'Eslàlom amb la prova de patrulles

Triple podi local a l'estrena dels Mundials 2019 d'Eslàlom amb la prova de patrulles

Victòria de David Llorente, Samuel Hernanz i Joan Crespo en K1M i subcampionats per a Núria Vilarrubla, Klara Olazabal i Ainhoa Lameiro (C1F) i per a Ander Elosegi, Miquel Travé i Luis Fernández (C1M). En K1F, Maialen Chourraut, Laia Sorribes i Marta Martínez han fregat la medalla amb un 4t lloc
Triple podi de l'equip espanyol a la competició de patrulles dels Mundials 2019 de Canoa Eslàlom
25/09/2019 17:45

Els Campionats del Món 2019 de Canoa Eslàlom, al Parc Olímpic del Segre de la Seu d'Urgell, han començat amb una excel·lent jornada per a l'equip espanyol, que ha aconseguit tres medalles a la competició de patrulles, una d'elles d'or. Així, aquest dimecres han pujat al podi fins a nou palistes del combinat estatal, dirigit per l'urgellenc Guille Díez-Canedo, entre els quals hi ha dos membres del Cadí Canoë-Kayak.

Els protagonistes de la jornada han estat David Llorente (Río Eresma), Samuel Hernanz (Atlético San Sebastián) i Joan Crespo (Santiagotarrak), que s'han proclamat campions del món de K1 masculí per equips, amb un temps de 89.87. La medalla de plata ha estat per a la República Txeca (90.86) i el bronze per a Polònia (93.69). Tot l'equip amfitrió ha celebrat efusivament aquesta victòria a la primera jornada.

Just després d'aquest èxit, Núria Vilarrubla (Cadí CK), Klara Olazabal (Atlético) i Ainhoa Lameiro (Penedo) han aconseguit el subcampionat de C1 femení. La medalla de plata ha arribat amb un temps de 121.72, només superat per Austràlia (medalla d'or, 117.97), equip liderat per Jessica Fox, i per davant de la República Txeca (bronze, 124.48).

Prèviament, a l'inici de la jornada, l'equip de C1 masculí també ha conquerit la medalla de plata, amb el temps de 97.43 marcat per Ander Elosegi (Santiagotarrak), Miquel Travé (Cadí CK) i Luis Fernández (Penedo). L'or ha estat per a Eslovàquia (94.38); i el bronze, per a Rússia (98.62).

L'equip estatal, a més a més, s'ha quedat a una passa de signar un pòquer de podis atès que en K1 femení Maialen Chourraut (Atlético), Laia Sorribes (Mig Segre) i Marta Martínez (Cadí CK) han finalitzat amb una meritòria quarta posició (106.36). En aquesta categoria les medalles han estat per a Gran Bretanya (103.96), la República Txeca (104.16) i Rússia (104.19).

Domini francès i centreeuropeu al descens

A la tarda s'ha disputat el Mundial de patrulles de descens esprint, amb domini francès i centreeuropeu. En C1 masculí hi ha hagut la primera victòria de França, seguida de la República Txeca (2n) i Croàcia (3r). El combinat gal ha repetit victòria en C1 femení, en imposar-se a la República Txeca (2n) i Alemanya (3r). El mateix ha passat en C2 masculí, on els francesos han quedat novament per davant d'Alemanya (2n) i la República Txeca (3r).

En K1 femení el triomf estat per a l'equip txec, per davant del francès (2n) i de l'alemany (3r). I en K1 masculí l'or ha estat per a Eslovènia, acompanyada al podi per França (2n) i la República Txeca (3r). El millor resultat d'Espanya en descens ha estat el 4t lloc en C2 masculí, mentre que en C1 masculí han fet una 6a posició i en K1 masculí han quedat 9ens.

Comencen les classificatòries

Aquest dijous, dia 26, ja comencen les classificatòries individuals, en les quals ja es poden decidir moltes places per als Jocs Olímpics de Tòquio 2020. En eslàlom, a les 9 arrencarà la primera ronda de C1 masculí; i més tard (10.25), la de K1 femení. Al migdia hi haurà la segona mànega, per als palistes que necessitin la repesca.

En descens, l'activitat arrencarà a la tarda i en aquest cas es farà les eliminatòries de totes les categories: K1 femení (16.30), K1 masculí (16.50), C1 femení (17.20) i C1 masculí (17.30). Tot seguit es farà la repesca en aquelles categories en què sigui necessari.

Divendres, dia 27, serà el torn de les classificatòries d'eslàlom de K1 masculí i C1 femení.